ul. Jana Matejki 55/2 60-770 Poznań NIP: 7792439346

ETAP II: poznań, warszawa

1 sierpnia 2020 roku wielkopolscy uczniowie, harcerze oraz rekonstruktorzy historyczni, wyruszyli z Poznania do stolicy specjalnym pociągiem, aby uczcić 76. rocznicę Powstania Warszawskiego. Na miejscu czekała na nich Wielkopolska Barykada ’44. 

JUS_6419

Wielkopolanie zawsze walczyli w powstaniach narodowych, a poznańskie oddziały przelewały krew w kolejnych zrywach XIX wieku, nie zabrakło ich także w XX wieku. Od walk na barykadach stolicy minęło już 76 lat i niewiele osób pamięta o roli, jaką odegrali w nich powstańcy warszawscy pochodzący z Wielkopolski.

Fundacja Kochania Poznania wspólnie z ponad 30 instytucjami, organizacjami i firmami uczciła pamięć Wielkopolan walczących w Powstaniu Warszawskim. W ramach II etapu projektu Wspólna sprawa 1944! zorganizowała Wielkopolską Barykadę 1944, która stanęła na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 w Warszawie.

W inscenizowanym powstańczym koszarach odbywały się liczne animacje i aktywności. Tworzący wydarzenie rekonstruktorzy opowiadali o codziennym życiu powstańców warszawskich oraz ideach, jakie powiodły młodych ludzi do walki. Zwiedzający mogli obejrzeć  powstańcze uzbrojenie i umundurowanie, a także przyjrzeć się pracy inscenizowanego powstańczego lazaretu.

W godzinach popołudniowych z Wielkopolskiej Barykady ’44 na ulice Warszawy wyruszyły powstańcze patrole, złożone z młodzieży szkolnej, opiekunów oraz rekonstruktorów. Prowadzone przez profesjonalnego przewodnika przemierzały ulice Warszawy, w poszukiwaniu miejsc związanych z powstańczymi walkami oraz naszymi bohaterami.

Godzinę W uhonorowaliśmy uroczystym przemarszem przez stolicę na Plac Zamkowy, gdzie oddaliśmy cześć powstańcom minutą ciszy i odśpiewaniem pieśni patriotycznych.

Poczta powstańcza to jeden z symboli Powstania Warszawskiego. Przypomnieliśmy o niej edycją specjalnych znaczków pocztowych, pocztówek, kopert i stempli (przeczytaj: Kolejowa poczta specjalna i zestaw pocztowy z bohaterami akcji

Podczas naszego wydarzenia na Krakowskim Przedmieściu pojawili się rekonstruktorzy w strojach gazeciarzy. Rozdawali „Powstańczą jednodniówkę”, w której opowiedzieliśmy warszawiakom oraz turystom o Powstaniu Warszawskim i Wielkopolanach, którzy walczyli w nim ramię w ramię z mieszkańcami stolicy.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.