Kolejowa Poczta Specjalna i zestaw pocztowy z bohaterami akcji

23 lipca 2020

Poczta powstańcza to jeden z symboli Powstania Warszawskiego. Przypomnieliśmy o niej edycją okazjonalnego zestawu pocztowego oraz Kolejową Pocztą Specjalną, która wyruszyła z nami do stolicy.

Na wyjazd do Warszawy, w ramach drugiego etapu projektu, zorganizowaliśmy Kolejową Pocztę Specjalną (Kolejowa Poczta Specjalna – Wspólna sprawa 1944 (regulamin). czyli transport przesyłek oznaczonych okazjonalny stemplem, przewiezionych w eskorcie przedstawicieli Fundacji Kochania Poznania, Fundacji Rysy i Fundacji Instytut Poznański.

Przesyłki odebraliśmy z Urzędu Pocztowego nr 2 w Poznaniu (ul.Głogowska 17) i przetransportowaliśmy do pociągu, który po godz. 6 wyruszył do stolicy. Przed godz. 11:00 przekazaliśmy worek z przesyłkami  pracownikom Urzędu Pocztowego Warszawa 1, przy ul. Świętokrzyskiej 31/33.

fotorelacja z poczty kolejowej

 

Aby upamiętnić bohaterów akcji, zaprojektowaliśmy i wydaliśmy 2 arkusze znaczków pocztowych z wizerunkami Zofii Grodeckiej, Adama Borysa, Henryka Czapczyka i dr Józefa Granatowicza.

 

 

Na pamiątkę naszych działań powstała także karta pocztowa przedstawiająca pociąg – symbol projektu Wspólna sprawa 1944.

Na potrzeby poczty specjalnej wydaliśmy także okolicznościowy stempel, który był dostępny w Urzędzie Pocztowym nr 2 w Poznaniu dla wszystkich chętnych oznakowania nim swoich przesyłek.


 

Zestaw pocztowy można było nabyć na terenie  Wielkopolskiej Barykady 1 sierpnia 2020 r.

Projekt: Magdalena Dezor, rysunki: Agnieszka Zaprzalska