Etap II: Poznań, Warszawa

2 sierpnia 2020

1 sierpnia 2020 roku wielkopolscy uczniowie, harcerze oraz rekonstruktorzy historyczni, wyruszyli z Poznania do stolicy specjalnym pociągiem, aby uczcić 76. rocznicę Powstania Warszawskiego. Na miejscu czekała na nich Wielkopolska Barykada ’44. 

Wielkopolanie zawsze walczyli w powstaniach narodowych, a poznańskie oddziały przelewały krew w kolejnych zrywach XIX wieku, nie zabrakło ich także w XX wieku. Od walk na barykadach stolicy minęło już 76 lat i niewiele osób pamięta o roli, jaką odegrali w nich powstańcy warszawscy pochodzący z Wielkopolski.

Fundacja Kochania Poznania wspólnie z ponad 30 instytucjami, organizacjami i firmami uczciła pamięć Wielkopolan walczących w Powstaniu Warszawskim. W ramach II etapu projektu Wspólna sprawa 1944! zorganizowała Wielkopolską Barykadę 1944, która stanęła na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 w Warszawie.

W inscenizowanym powstańczym koszarach odbywały się liczne animacje i aktywności. Tworzący wydarzenie rekonstruktorzy opowiadali o codziennym życiu powstańców warszawskich oraz ideach, jakie powiodły młodych ludzi do walki. Zwiedzający mogli obejrzeć  powstańcze uzbrojenie i umundurowanie, a także przyjrzeć się pracy inscenizowanego powstańczego lazaretu.

W godzinach popołudniowych z Wielkopolskiej Barykady ’44 na ulice Warszawy wyruszyły powstańcze patrole, złożone z młodzieży szkolnej, opiekunów oraz rekonstruktorów. Prowadzone przez profesjonalnego przewodnika przemierzały ulice Warszawy, w poszukiwaniu miejsc związanych z powstańczymi walkami oraz naszymi bohaterami.

Godzinę W uhonorowaliśmy uroczystym przemarszem przez stolicę na Plac Zamkowy, gdzie oddaliśmy cześć powstańcom minutą ciszy i odśpiewaniem pieśni patriotycznych.

Poczta powstańcza to jeden z symboli Powstania Warszawskiego. Przypomnieliśmy o niej edycją specjalnych znaczków pocztowych, pocztówek, kopert i stempli (przeczytaj: Kolejowa poczta specjalna i zestaw pocztowy z bohaterami akcji

Podczas naszego wydarzenia na Krakowskim Przedmieściu pojawili się rekonstruktorzy w strojach gazeciarzy. Rozdawali „Powstańczą jednodniówkę”, w której opowiedzieliśmy warszawiakom oraz turystom o Powstaniu Warszawskim i Wielkopolanach, którzy walczyli w nim ramię w ramię z mieszkańcami stolicy.