ul. Jana Matejki 55/2 60-770 Poznań NIP: 7792439346
JUS_4729

Płomień Pamięci

Płomień Pamięci to idea, która łączy pokolenia w podtrzymywaniu pamięci o Wielkopolanach uczestniczących w powstaniu warszawskim. Pomiędzy 2 października a 2 listopada dorośli i dzieci, nauczyciele i uczniowie, harcerze i studenci – czyli wszyscy zjednoczeni wokół projektu Wspólna Sprawa ’44 realizowanego przez Fundację Kochania Poznania – ruszają na poznańskie i wielkopolskie cmentarze, by zaopiekować pamięcią uobecnioną w płomieniu zapalonego znicza groby tych poznaniaków i tych Wielkopolan, którzy 1 sierpnia 1944 roku stanęli do powstania jako: żołnierze, medycy, sanitariusze sanitariuszki, łącznicy i łączniczki, reporterzy, dziennikarze, dokumentaliści, kolporterzy, harcerki i harcerze. Dniem 2 października – dniem kapitulacji powstania warszawskiego – rozpoczynamy symboliczny czas upamiętnienia naszych bohaterów, nawiedzając ich groby, porządkując je i otaczając czcią, aż do Dnia Zadusznego – 2 listopada. Nasi wolontariusze, odnajdując grób powstańca warszawskiego pochodzącego z Wielkopolski, i pozostawiając na nim płonący znicz, przyczyniają się tym gestem do podtrzymywania jednego wspólnego Płomienia Pamięci o tamtym pokoleniu, stając z nim ramię w ramię już jako pokolenie pełne wdzięczności za ich odwagę, bezkompromisowość, miłość do ojczyzny i wierność wyznawanym wartościom.

JUS_4743

Tą inicjatywą jako FKP wieńczymy cykliczną realizację projektu Wspólna Sprawa ’44, która w tym roku poświęcona jest mediom w powstaniu. Chcemy tu przytoczyć słowa jednego z naszych bohaterów – Jana Nowaka Jeziorańskiego – pochodzące z jego książki “Kurier z Warszawy”:

“Trudno twierdzić by ci, którzy wydali rozkaz do Powstania, patrząc daleko w przyszłość przewidzieli wszystkie dalekosiężne skutki swej decyzji. Jednakże ze sposobu, w jaki gen. Tadeusz Pełczyński, a później Delegat Rządu, Stanisław Jankowski, zareagowali na mój raport wynikało, że położenie międzynarodowe, choćby najbardziej beznadziejne, nie było dla nich elementem rozstrzygającym. Decydowała troska o uratowanie ducha narodu. Na osiem wieków przed Powstaniem – u zarania dziejów Polski padły pamiętne słowa Bolesława Krzywoustego: “wolę królestwo stracić niż oddać je w niewolę.” Można przegrać bitwę, a nawet wojnę, lecz ocalić naród. I tak się stało.”

Apelujemy także do każdego, kto nas czyta i śledzi nasz projekt: jeśli wiesz o grobie powstańca warszawskiego albo Twój bliski był uczestnikiem powstania warszawskiego i spoczął na wielkopolskiej ziemi – skontaktuj się z nami, prześlij nam zdjęcie grobu, napisz nazwę cmentarza oraz nr kwatery, a jeśli do tego znasz powstańczy biogram tego bohatera – dołącz go do zdjęcia. Zaangażowani jako Fundacja na rzecz szerzenia pamięci o powstańcach warszawskich pochodzących z Wielkopolski pragniemy, by ta idea miała szczególnie wspólnotowy charakter, stąd Twój udział w akcji jest dla nas i dla sprawy niezwykle ważny i wartościowy!

Na poniższej mapie znajdziecie wszystkich bohaterów, które udało nam się zlokalizować – będziemy ją na bieżąco aktualizować.

Tą inicjatywą jako FKP wieńczymy cykliczną realizację projektu Wspólna Sprawa '44, która w tym roku poświęcona jest mediom w powstaniu. Chcemy tu przytoczyć słowa jednego z naszych bohaterów - Jana Nowaka Jeziorańskiego - pochodzące z jego książki “Kurier z Warszawy”:

“Trudno twierdzić by ci, którzy wydali rozkaz do Powstania, patrząc daleko w przyszłość przewidzieli wszystkie dalekosiężne skutki swej decyzji. Jednakże ze sposobu, w jaki gen. Tadeusz Pełczyński, a później Delegat Rządu, Stanisław Jankowski, zareagowali na mój raport wynikało, że położenie międzynarodowe, choćby najbardziej beznadziejne, nie było dla nich elementem rozstrzygającym. Decydowała troska o uratowanie ducha narodu. Na osiem wieków przed Powstaniem - u zarania dziejów Polski padły pamiętne słowa Bolesława Krzywoustego: “wolę królestwo stracić niż oddać je w niewolę.” Można przegrać bitwę, a nawet wojnę, lecz ocalić naród. I tak się stało.”

Apelujemy także do każdego, kto nas czyta i śledzi nasz projekt: jeśli wiesz o grobie powstańca warszawskiego albo Twój bliski był uczestnikiem powstania warszawskiego i spoczął na wielkopolskiej ziemi - skontaktuj się z nami, prześlij nam zdjęcie grobu, napisz nazwę cmentarza oraz nr kwatery, a jeśli do tego znasz powstańczy biogram tego bohatera - dołącz go do zdjęcia. Zaangażowani jako Fundacja na rzecz szerzenia pamięci o powstańcach warszawskich pochodzących z Wielkopolski pragniemy, by ta idea miała szczególnie wspólnotowy charakter, stąd Twój udział w akcji jest dla nas i dla sprawy niezwykle ważny i wartościowy!

Na poniższej mapie znajdziecie wszystkich bohaterów, które udało nam się zlokalizować - będziemy ją na bieżąco aktualizować.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.